O ile oferta przeciętnej wypożyczalni samochodów może się prezentować bardzo atrakcyjnie na pierwszy rzut oka, decyzja o wyborze konkretnego modelu auta powinna zapadać dopiero po rzucie drugim. Dlaczego? Niezmiernie łatwo przepłacić za zbędne osiągi, wyposażenie czy gabaryty przystające do limuzyny.

Wypożyczalnia samochodów a nieprzemyślane zakupy

Dobra wypożyczalnia samochodów powinna dysponować flotą pojazdów, spośród których każdy może wybrać model odpowiedni dla własnych potrzeb. Często jednak pracownicy wypożyczalni usługodawców namawiają klientów na wynajem samochodów przekraczających ich finansowe możliwości lub przynajmniej niedopasowanych do rzeczywistych wymagań. Jak bowiem tłumaczyć sytuację, gdy osoba jeżdżąca na co dzień Hyundaiem Getzem decyduje się nagle na wypożyczenie Audi A8 tylko po to, by dojeżdżać nim codziennie do pracy?

Oczywiście, szeroko rozumiany kaprys odgrywa bardzo istotną rolę z punktu widzenia wypożyczalni samochodów. Ich rola w dużej mierze polega właśnie na zapewnieniu możliwości realizacji marzeń wszystkim tym, którzy nie dysponują wystarczająco zasobnym portfelem dla zakupienia przykładowego Porsche 911. Nierzadko dochodzi też jednak do zastosowania typowych technik sprzedażowych, by wymusić na kliencie decyzję o wynajmie auta z wyższej półki niż ta pierwotnie zakładana. Aby nie dać się ponieść emocjom w trakcie wizyty w danej wypożyczalni samochodów, warto wcześniej przeanalizować jej ofertę online. Najlepiej przeprowadzić również symulację kosztów eksploatacji poszczególnych modeli – nie tylko dla ostudzenia emocji, ale także dla lepszego oszacowania skali inwestycji.

Jak wybrać odpowiedni samochód?

Pomijając wspomniane już nagłe potrzeby, kiedy zamarzy nam się przejażdżka BMW M5 lub Chevroletem Camaro, istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy doborze pojazdu z wypożyczalni aut.

1. Wymiary

Posiadacze własnych czterech kółek, którzy z jakichś przyczyn chwilowo nimi nie dysponują, będą zazwyczaj sięgać po pojazdy odpowiadające im klasą. Powinni jednak pamiętać, że w trakcie dłuższych wypraw najlepiej sprawdzają się samochody otwierające autosegment klasy kompakt i większe.

Osoby dotychczas niezmotoryzowane mogą zdecydować się na wynajem auta miejskiego klasy A lub B, idealnego dla codziennej eksploatacji dla maksymalnie 2 pasażerów. Naturalnie im liczniejsza rodzina, tym większą poprawkę na gabaryty należy wziąć, zwłaszcza jeśli ma się w planach regularny transport wózka czy większych zakupów.

2. Silnik

Reguła jest dość prosta: najbardziej ekonomiczne są silniki wzbogacone o instalacje LPG, zaraz po nich plasują się jednostki hybrydowe (których wynajem kosztuje zazwyczaj dużo drożej) i wreszcie silniki benzynowe. Ze względu na długi okres nagrzewania, diesle są ekonomiczne tylko w przypadku systematycznego pokonywania długich tras.

3. Wyposażenie

Auto wypożyczalnia oferująca kilka pojazdów o zbliżonych parametrach nie zwykła narzucać znacząco wyższych cen dla pojazdów o nieco lepszym wyposażeniu. Warto więc dołożyć te 10 czy 20 zł dziennie, by móc cieszyć się przykładową klimatyzacją, nawigacją czy tempomatem. Chcąc jednak zapewnić sobie jak najlepszą relację ceny do jakości, nie należy nadmiernie skupiać uwagi na skórzanej tapicerce, panoramicznym dachu, 18-calowych felgach i innych gadżetach, które nie mają szczególnego wpływu na komfort codziennej eksploatacji pojazdu.

Felga auta z wypożyczalnii

Reasumując, wynajem auta to poważna inwestycja, która powinna być traktowana pragmatycznie zwłaszcza przez odbiorców dysponujących ograniczonym budżetem. Zarówno w Białymstoku, jak i w każdym innym mieście wojewódzkim istnieje wiele wypożyczalni samochodów mogących poszczycić się szeroką flotą pojazdów. Należy pamiętać, by w trakcie ich selekcji brać również pod uwagę inne istotne czynniki, jak wiarygodność usługodawcy (najlepiej poparta opiniami klientów), zapisy regulaminu, dodatkowe opłaty czy wreszcie stan techniczny pojazdów. Ostatnie kryterium musi być oczywiście rozpatrywane w ramach oględzin wykonanych osobiście.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, w którym opowiemy o wynajmie długoterminowym samochodów użytkowych z punktu widzenia logistyki.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.