Choć długoterminowy wynajem aut jest najczęściej wykorzystywany przez przedsiębiorców, równie dobrze sprawdza się on w przypadku odbiorców indywidualnych. Przecież to kosztuje… – stwierdzi jeden z ich przedstawicieli, niezapoznany bliżej z tematem. Owszem. – odpowiadamy. – Ale znacznie mniej, niż może się wydawać.

Ludzkie oblicze długoterminowego wynajmu aut

Poprzez długoterminowy wynajem aut rozumie się okres dłuższy niż 21 lub 30 dni (w zależności od polityki danej wypożyczalni samochodów). W praktyce umowy są zawierane zwykle na okres kwartału, sześciu miesięcy lub roku. Nieco rzadziej mamy do czynienia z umowami faktycznie długookresowymi, trwającymi od roku do trzech lat – dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorstw przedkładających wynajem nad kredytowanie czy leasing. W ostatnim przypadku strony ustalają zwykle możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu okresu dzierżawy.

Wedle norm stosowanych przez większość wypożyczalni samochodowych, na usługę długoterminowego wynajmu aut składa się nie tylko przekazanie do dyspozycji pojazdu, ale również przeprowadzanie akcji serwisowych oraz dbałość o jego stan techniczny. Klient nie musi się więc troszczyć o terminy przeglądów czy regularną wymianę płynów, gdyż odpowiedzialność ta leży po stronie usługodawcy. W bardziej elastyczny sposób podchodzi się również do zagadnienia tzw. kilometrówki – klienci są zwykle zwalniani z obowiązku uiszczania dodatkowych opłat z tytułu nielimitowanego przebiegu dziennego czy miesięcznego.

Przykład długoterminowego wynajmu aut

Ostatnia, acz najistotniejsza cecha wynajmu długoterminowego samochodów dotyczy ceny, nieporównanie niższej względem wynajmu krótkookresowego (przykładowo w naszej białostockiej wypożyczalni różnica osiąga poziom nawet 60%). Zryczałtowany charakter płatności oraz wiedza na temat warunków użytkowania pojazdu pozwala usługodawcy zaproponować atrakcyjne warunki, oparte na rzeczywistych szacunkach.

Wynajem długoterminowy auta – dla kogo?

Wynajem długoterminowy auta znajduje równie wiele zastosowań wśród odbiorców biznesowych, co wśród odbiorców indywidualnych.

Wybierają go klienci:

  • potrzebujący na co dzień pojazdu, ale niedysponujący wystarczającą ilością czasu, by zaprzątać sobie głowę jego obsługą techniczną,
  • niedysponujący odpowiednim kapitałem dla zakupu własnego środka transportu wysokiej jakości,
  • przedkładający sprawdzoną flotę auto wypożyczalni nad mocno niepewne pojazdy z rynku wtórnego,
  • mający zmienne potrzeby, związane choćby z charakterem podejmowanej pracy (umowy zawierane z wypożyczalniami obejmują zwykle możliwość wymiany pojazdu w dowolnym momencie),
  • planujący zakup własnego środka transportu w odległym terminie,
  • niezainteresowani cyklicznym zbywaniem starych i nabywaniem nowych pojazdów,
  • zdecydowani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na okres próbny.

Należy również pamiętać, że wynajem aut wiąże się z możliwością wyboru dowolnej marki, modelu, pojemności silnika i wersji wyposażenia. W razie stwierdzenia, że dany pojazd nie spełnia już naszych potrzeb, można go w dowolnym momencie wymienić na szybszy, bardziej ekonomiczny, lepiej wyposażony czy bardziej pakowny egzemplarz.

Czy to w Warszawie, czy w Krakowie, czy w naszym rodzimym Białymstoku, bez trudu można znaleźć niejedną wypożyczalnię, która oferuje wynajem długoterminowy samochodów. Rozważając wybór konkretnego usługodawcy, warto rozesłać zapytania o cenę do kilku z nich, aby uzyskane warunki były jak najbardziej korzystne. Na tym etapie dobrze jest dopytać również o szczegółowe warunki umowy i ewentualne koszty dodatkowe.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolejną publikacją, w której opowiemy szerzej o korzyściach płynących ze współpracy z wypożyczalniami aut.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.