Kolizja drogowa pociąga za sobą najczęściej konieczność rozstania się z samochodem na dłuższy okres. Tym jednak, którzy ucierpieli nie ze swojej winy, przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy, za które nie poniosą żadnych opłat. Wbrew pozorom, procedura nie jest skomplikowana, a ubezpieczyciele mają obowiązek respektować prawo poszkodowanego.

Wypadek i co dalej?

Aby uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy, wystarczy dopełnić na miejscu zdarzenia podstawowych czynności, a więc spisać oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy, które będzie zawierać:

  1. Dane osobowe sprawcy (imię, nazwisko, adres, nr i seria prawa jazdy oraz dowodu osobistego, nr telefonu dla ułatwienia kontaktu),
  2. Opis pojazdu prowadzonego przez sprawcę (marka, model, nr rejestracyjny, nr polisy ubezpieczeniowej, nazwa ubezpieczyciela, dane właściciela pojazdu),
  3. Dane osobowe poszkodowanego (tzn. dane prawowitego właściciela pojazdu: imię, nazwisko i adres),
  4. Dane osobowe kierującego pojazdem poszkodowanego (analogicznie do pkt-u 3),
  5. Opis pojazdu poszkodowanego (marka, model, nr rejestracyjny),
  6. Opis i przebieg zdarzenia (data, godzina, miejsce), z uwzględnieniem opisu szkód obu pojazdów,
  7. Dane osobowe ewentualnych świadków (jak w 3),
  8. Podpisy obu stron.

W razie problemów z wyegzekwowaniem oświadczenia sprawcy, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję, która spisze protokół stanowiący podstawę do wszczęcia postępowania odszkodowawczego. Jeśli wina jest jednak oczywista, mało który kierowca zdecyduje się dobrowolnie na dodatkowe straty w postaci mandatu i punktów karnych.

Jeśli natomiast sprawca kolizji zbiegł z miejsca wypadku lub kierowany przez niego pojazd nie jest objęty aktualną polisą OC, poszkodowanemu nie pozostaje nic innego, jak zwrócić się do rzeczonej policji. W oparciu o przekazaną mu dokumentację, będzie się on mógł ubiegać o rekompensatę kosztów i uzyskanie auta zastępczego z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W przeciwieństwie do standardowej procedury, w przyznawaniu rekompensaty pośredniczył będzie ubezpieczyciel właściciela samochodu. Do niego należy się zatem w pierwszej kolejności zwrócić.

Mam wszystkie potrzebne dokumenty i chcę się ubiegać o auto zastępcze z OC sprawcy

Uzyskanie auta zastępczego z OC sprawcy nie nastręcza obecnie szczególnych trudności za sprawą uchwały Sądu Najwyższego z 17.11.2011r., która ostatecznie uniemożliwiła ubezpieczycielom uchylanie się od obowiązku przyznawania aut zastępczych poszkodowanym w wypadkach drogowych. Wypełniając wniosek o zwrot kosztów z tytułu strat poniesionych w wypadku (zazwyczaj można to zrobić za pośrednictwem strony WWW danego towarzystwa ubezpieczeniowego), należy więc jedynie zaznaczyć, że domagamy się przyznania samochodu zastępczego. To jedna z opcji.

Przykład wypadku po oc sprawcy

Druga opcja zdaje się dużo wygodniejsza, gdyż umożliwia uzyskanie auta zastępczego od ręki. Wystarczy zadzwonić więc do najbliższej wypożyczalni samochodów, która świadczy usługi udzielania aut zastępczych finansowanych z OC sprawcy i zwrócić się o dostarczenie pojazdu do wskazanej lokalizacji. Najlepiej, gdyby wspomniana wypożyczalnia dysponowała też lawetą, która przetransportuje uszkodzony pojazd do warsztatu. Po przekazaniu kompletu dokumentów dotyczących przebiegu kolizji, wybrana wypożyczalnia aut we własnym zakresie zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy, odciążając tym samym stronę poszkodowaną i minimalizując jej udział w postępowaniu odszkodowawczym.

Analogiczny sposób postępowania stosujemy w białostockim WRC Cars, ponieważ jest on najwygodniejszy z punktu widzenia poszkodowanego. Dowóz pojazdu zastępczego na miejsce kolizji, reprezentacja przed ubezpieczycielem i obsługa bezgotówkowa to standard obowiązujący w każdej szanującej się wypożyczalni samochodów. Będąc kierowcą, warto zorientować się więc zapobiegawczo, jakie procedury obowiązują w wypożyczalniach zlokalizowanych niedaleko naszego miejsca zamieszkania, by w razie nieszczęśliwego zdarzenia móc liczyć na bezproblemowe przyznanie auta zastępczego.

W kolejnej odsłonie cyklu opowiemy o długoterminowym wynajmie aut. Zachęcamy do ponownych odwiedzin!

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.