Wybór wypożyczalni samochodów, z usług której zamierzamy skorzystać, nie powinien się ograniczać do wyłącznie przejrzenia galerii dostępnej na stronie internetowej. Charakter przyszłej współpracy określa wiele istotnych czynników, jak parametry poszczególnych pojazdów floty, zasady regulaminu czy wreszcie polityka kształtowania cen.

Zaplecze wypożyczalni aut

Każda wypożyczalnia aut prowadzona z zamiarem obsługi klienta na europejskim poziomie powinna dysponować zróżnicowaną flotą pojazdów. Przecież potrzeby odbiorców są różne i mają tendencje do ciągłych zmian, dlatego brak elastyczności to grzech podstawowy, który zazwyczaj jest jednoznaczny z rychłym wyparciem z rynku.

Zasada optymalności mówi o dysponowaniu przynajmniej dwoma kategoriami pojazdów (np. osobowymi i użytkowymi), aby w możliwie największym stopniu ograniczyć wpływy rynkowe. Wynika to z faktu, że klient, raz skuszony bardziej uniwersalną ofertą konkurencji, może po prostu zapomnieć o pierwotnym usługodawcy. Tym samym, wypożyczalnie samochodowe o ograniczonym przekroju floty są uważane za mniej nowoczesne. Oczywiście wyjątek od reguły stanowią wypożyczalnie o wąskim zakresie specjalizacji, oferujące np. wynajem samych tylko limuzyn.

Wynajem samochodów używanych to niełatwe zajęcie, gdyż nie wszyscy klienci traktują auta zastępcze z estymą. Mając to na względzie, każdy przedsiębiorca prowadzący wypożyczalnię samochodów winien serwisować swoją flotę przy zachowaniu okresów przewidzianych dla tzw. trudnych warunków. W przeciwnym wypadku szybko stanie się ona niezdatna do użytku. Ocena konkretnego usługodawcy będzie więc również wynikać ze stanu oferowanych przez niego pojazdów. Wszelkie niezakonserwowane ubytki lakieru, wgniecenia oraz nadwątlenia stanu wnętrza świadczą o braku dbałości ich właściciela. Usterki techniczne, które można stwierdzić przy pierwszych oględzinach (problemy z zapłonem, wycieki oleju, nierówna praca silnika, niedziałające szyby elektryczne etc.) automatycznie dyskwalifikują daną wypożyczalnię aut.

Wypożyczalnia samochodów od strony formalnej

Każdy przedsiębiorca musi się legitymować wpisem do CEIDG lub KRS (w zależności od formy prowadzonej działalności). Aby potwierdzić legalność funkcjonowania danej wypożyczalni samochodów, warto poszukać informacji na jej temat w Internecie przed podjęciem decyzji o wynajmie auta.

Drugim krokiem jest zapoznanie się z regulaminem, dostępnym zazwyczaj na stronie usługodawcy. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim niejasne określenia, typu: proporcjonalny wzrost kosztów, opłaty dodatkowe, opłata manipulacyjna, pozostawione bez szczegółowych wyjaśnień. Podobnym wątpliwościom poddać należy wszelkie gwiazdki czy krzyżyki, nieuwzględnione później w przypisach. Jeśli wypożyczalnia aut już na samym wstępie stara się ukryć przed nami część kosztów, które będziemy musieli ponieść w razie niedopełnienia określonych warunków, możemy domniemywać podejmowanie nieuczciwych praktyk z jej strony.

Biały samochód w wypożyczenia

Wszystkie pojazdy floty wytypowanej przez nas wypożyczalni samochodów muszą oczywiście posiadać aktualne badania techniczne, potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego. Muszą również posiadać ważne ubezpieczenie, przynajmniej od odpowiedzialności cywilnej (OC). Choć rzecz wydaje się oczywista, na etapie wynajmowania samochodu często zapomina się o sprawdzeniu podstawowych informacji, o które każdy właściciel pojazdu powinien z założenia dbać.

Czy to Białystok, czy jakiekolwiek inne miasto wojewódzkie, wypożyczalni aut jest tam pod dostatkiem. Najważniejsze, by przy ich selekcji kierować się zdroworozsądkowymi kryteriami, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć chybionej inwestycji. Należy zwracać też uwagę na istotne szczegóły, jak kompetencje i sprawność działania obsługi czy czas dowozu samochodu do klienta. Tzw. wartość dodana to niezbędnik dzisiejszego biznesu, który powinna uwzględniać każda dobra wypożyczalnia samochodów.

Zapraszamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu – już wkrótce opowiemy o wadach i zaletach krótkoterminowego wynajmu samochodów.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.