W ofertach wielu wypożyczalni samochodów dostępne są nie tylko najpopularniejsze modele aut osobowych, ale także większe busy idealne do przewozu osób. Wynajem busów doskonale sprawdzi się zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą ofertę.

Kiedy zdecydować się na wynajem busów?

Wynajem busów osobowych to rozwiązanie przygotowane specjalnie dla osób planujących podróże w grupie i chcących zaoszczędzić na kosztach paliwa. Wypożyczalnie swoje oferty kierują w stronę firm oraz instytucji, które potrzebują wygodnego i ekonomicznego środka transportu dla pracowników planujących dłuższy wyjazd.

Przedsiębiorstwa mogą nie dysponować służbową flotą, a wynajem samochodów osobowych nie będzie korzystny, ponieważ niezbędne byłoby zamówienie dwóch lub trzech pojazdów. Bus doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów na firmowe imprezy integracyjne, szkolenia, sympozja czy konferencje. Niektóre firmy decydują się na wynajem długoterminowy, co pozwala im rozszerzyć służbową flotę o większy pojazd idealny podczas podróży w większym gronie.

Busy często wynajmują również osoby prywatne, które wyjeżdżają na rodzinne uroczystości (np. wesela, chrzty, komunie), weekendy, wycieczki czy urlopy. W ten sposób można uniknąć podróżowania kilkoma prywatnymi samochodami, obniżyć koszty paliwa i wspólnie podróżować. Wypożyczalnia busów staje się także doskonałą alternatywą dla podróży pociągami. Pojemny bagażnik pozwala rozmieścić wszystkie torby i walizki, a komfort jazdy jest wyższy niż w środkach komunikacji publicznej.

Dobór ekonomicznego busa

Gdy zależy nam na obniżeniu kosztów podróży, warto wybierać modele z niewielką pojemnością silników. Podczas wyjazdów w kilka osób idealnie sprawdzą się 9-osobowe mini-busy (np. Renault Trafic Long czy Opel Vivaro Long). Mieszczą one ośmiu pasażerów i kierowcę, są zwrotne, a ich prowadzenie niewiele różni się od kierowania samochodami osobowymi. Kierowca nie będzie potrzebował dodatkowych uprawnień – wystarczy prawo jazdy kat. B.

Wypożyczalnia busów często przygotowuje również oferty dla firm planujących wyjazdy na imprezy integracyjne czy wycieczki. W tym przypadku, dobrze sprawdzą się klasyczne busy, które zapewniają miejsca dla 22 pasażerów (np. Mercedes Sprinter 416). Takie auta najczęściej można wynająć wyłącznie w opcji z kierowcą, ponieważ do prowadzenia pojazdu potrzebne jest prawo jazdy kat. D. Warto także pamiętać, że prowadzenie dużego busa różni się nieco od kierowania osobówką, dlatego kierowcy, którzy nie posiadają doświadczenia w tym zakresie, mogą mieć problemy z płynną jazdą na trasie.

Warunki umowy i stan busa

Przed podpisaniem umowy, warto zapoznać się ze szczegółami różnych ofert. Wypożyczalnia samochodów dostawczych i busów zwykle zamieszcza na swojej firmowej stronie dokładne warunki najmu. Można tutaj znaleźć informacje na temat limitu kilometrów, wyposażenia podstawowego auta, wysokości zaliczki, ewentualnych kar umownych (np. za zwrócenie pojazdu z pustym bakiem). Analiza OWU (ogólnych warunków umowy) pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby nas czekać już po zwróceniu kluczyków.

Gdy chcemy, aby pojazd prowadziło dwóch kierowców, należy wpisać ich dane do umowy. Warto także wiedzieć, że wypożyczalnie samochodów często zabraniają przekraczania granic Polski.

Korzystny wynajem busów wymaga sprawdzenia stanu technicznego oferowanych pojazdów. Idealnym rozwiązaniem są modele 1-, 2-letnie, które przechodzą przeglądy techniczne po każdym zwrocie przez klienta.

Kolejnym krokiem jest wyposażenie pojazdu. Komfort podróży zapewnią wygodne fotele z odpowiednią ilością miejsca na nogi, pojemny bagażnik, przyciemniane szyby. W zimie niezbędne jest wydajne ogrzewanie, a latem warto wybierać pojazdy klimatyzowane. Podczas podróży na firmowe szkolenia i konferencje, przydatna będzie również możliwość naładowania laptopa i telefonu czy zamontowanie lampek przy fotelach (w ten sposób będziemy mogli przeczytać notatki po zmierzchu).

Podsumowanie

Wynajem busów wymaga doboru pojazdu z odpowiednią ilością miejsc. Warto sprawdzić jego stan techniczny i wyposażenie oraz dokładnie przeanalizować warunki najmu.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.