Wypożyczalnie samochodów zadomowiły się w miejskim krajobrazie, także w Białymstoku, wzorem krajów zachodnich. Wielu klientów indywidualnych, jak i firm nie wyobraża sobie funkcjonowania we współczesnym świece bez samochodu. Różnica między czasami obecnymi a wcześniejszymi jest taka, że dziś ten niezbędny samochód wcale nie musi być własny – może być wypożyczony. W tym wpisie opowiadamy o kulisach pracy w wypożyczalni aut, dowiesz się więc, jak to wszystko wygląda z drugiej strony.

Kto za tym stoi

Naturalnie, o tym, jak się pracuje w wypożyczalni samochodów decydują zatrudnieni tam pracownicy. Wiadomo, że to „czynnik ludzki” w ogromnej mierze wpływa na jakość środowiska pracy oraz świadczonych usług. Nic więc dziwnego, że w dobrych wypożyczalniach aut pracują po prostu osoby, którzy znają się na tym, co robią. Ale są one nie tylko merytorycznie przygotowani – wiedza teoretyczna to za mało. W tej branży ma się przede wszystkim do czynienia z Klientami, dlatego od pracowników wypożyczalni samochodowych oczekuje się wysokich umiejętności interpersonalnych. Do umiejętności tych należą:

  • określanie oczekiwań – bywa tak, że do wypożyczalni aut trafiają Klienci, którzy wiedzą, że potrzebują samochodu, ale nie bardzo potrafią określić jakiego z prostego powodu – nie znają się na markach i właściwościach poszczególnych modeli; wówczas w czasie rozmowy pracownik może i powinien wysondować, jakiego samochodu potrzebuje dana osoba czy firma;
  • doradzanie – zdarzają także Klienci niezdecydowani lub tacy, którzy wybierają samochód na podstawie upodobań estetycznych; warto więc podkreślić, że rolą pracownika wypożyczalni samochodów jest podpowiedzenie, które auto sprawdzi się w określonych warunkach eksploatacji, a niekiedy także odradzanie już upatrzonego i wskazanie optymalnego modelu;
  • kulturę osobistą – bez wątpienia pracownicy powinni odznaczać się grzecznością w kontaktach z klientami; mowa tutaj o zawodowej uprzejmości, którą widać w rozmowie na żywo lub którą można odczuć w rozmowie telefonicznej; przyjazne nastawienie to istotna kwestia.

Praktyka w wypożyczalni WRC Cars z Białegostoku pokazuje, jak duże znaczenie mają w tej branży kompetencje marketingowe i znajomość aktualnych przepisów. Dobrze też, jeśli pracownicy interesują się motoryzacją – dzięki temu mogą udzielać szczegółowych wyjaśnień i podpowiedzi, które nie są sztywnymi, wyuczonymi formułkami, ale autentycznymi informacjami.

Praktyczne obowiązki

Poza kontaktami z Klientem, praca w wypożyczalni samochodów wiąże się też z szeregiem czynności związanych z wydawaniem i odbiorem aut. Ze względu na to, że usługi obejmują podstawienie samochodu we wskazane miejsce nie tylko w Białymstoku, ale wszędzie w Polsce, może być tak, że pracownik musi przemierzyć wiele kilometrów, by zrealizować usługę – dobrze więc, by był dyspozycyjny.

Ponadto do obowiązków osób pracujących w wypożyczalniach aut należy kontrolowanie stanu technicznego pojazdów. Chodzi o wymianę opon, doglądanie ewentualnych usterek eksploatacyjnych – słowem: o utrzymanie samochodów w nienagannej kondycji technicznej i estetycznej. Plan tego typu prac powinien być opracowany tak, by odbywały się one w tym czasie, kiedy zapotrzebowanie na samochody jest najmniejsze.

Formalności również mają znaczenie

Oczywiście, wszystkie prace wykonywane przy samochodach i w związku z nimi muszą być odnotowywane, co pozwala na bieżąco kontrolować sytuację, by każde auto było gotowe do oddania w ręce klientów po podpisaniu umowy.

Formalne kwestie dotyczą każdego auta z osobna – mamy tu na myśli obowiązkowe przeglądy i ubezpieczenie. W gestii pracowników wypożyczalni samochodów jest także dopełnienie formalności, jeśli dojdzie do stłuczki czy wypadku z udziałem auta pochodzącego z jej floty. Wówczas to reprezentant wypożyczalni zajmuje się sprawami związanymi z odszkodowaniem.

Białostoczanie wybierają wypożyczalnie samochodów działające kompleksowo

Praca w wypożyczalni to nie tylko przywitanie się z Klientem i wydanie auta. To także szereg dodatkowych czynności, których płynność i terminowość przekładają się na jakość oferowanych w danej firmie usług. Można więc powiedzieć, że rolą osoby pracującej przy wypożyczaniu samochodów jest zapewnienie Klientom komfortu od momentu wyboru samochodu, przez jego użytkowanie, do chwili jego zwrotu – takich wypożyczalni poszukują dzisiejsi użytkownicy wynajmowanych aut.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.