Wypożyczalnia busów tylko dla biznesu? Bynajmniej. Wielu z nas spotkało się zapewne z koniecznością transportu przedmiotów, które nie mieszczą się do samochodu osobowego. W takiej sytuacji wykupujemy zazwyczaj drogie usługi transportowe u dostawcy lub zwracamy się o pomoc profesjonalnych firm transportowych. Zupełnie niepotrzebnie.

Wypożyczalnia busów a samodzielność

Do prowadzenia busów o całkowitej masie dopuszczalnej do 3,5 t nie wymaga się żadnych specjalnych uprawnień. Do wypożyczalni busów mogą więc śmiało podążyć wszyscy kierowcy dysponujący prawem jazdy kat. B. Wynajem busa jest zasadny w wielu sytuacjach, w których zazwyczaj korzystamy z usług firm zewnętrznych. Pozwala on zminimalizować koszty związane z usługami transportowymi, a zarazem zapewnić nam niezbędną dozę elastyczności. Co innego bowiem decydować samemu, którego dnia i o jakiej godzinie chcemy przetransportować przykładowe profile blaszane na plac budowy, a co innego uzależniać się od cudzego grafiku.

Każda przeciętna wypożyczalnia busów co jakiś czas udziela wynajmu swoich pojazdów użytkowych na rzecz przedsiębiorców. Mowa głównie o sytuacjach doraźnych, w których konieczne jest zaangażowanie samochodów bardziej praktycznych niż te przynależne flocie osobowej. Przeprowadzki biur, remonty, dostawa towarów wielkogabarytowych do klienta to tylko nieliczne przykłady potrzeb współczesnego biznesu.

Coraz częściej wykorzystuje się również narzędzie wynajmu długoterminowego samochodów w zastępstwie leasingu czy kredytowania. W przypadku białostockiego WRC Cars jest to okres wykraczający poza 21 dni, trwający zwykle 6 lub 12 miesięcy. Dzięki dopasowaniu planu taryfowego wynajmu busa do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa, oferta staje się o wiele bardziej atrakcyjna niż zobowiązania długoterminowe wobec leasingodawców czy banków. Nie wiąże się też z poważnymi następstwami finansowymi w razie likwidacji działalności gospodarczej.

Jakiego busa wynająć?

Przy wynajmie busa powinny oczywiście przyświecać względy praktyczne. Producenci nie zwykli montować w tego typu samochodach silników innych niż diesle, więc sprawa doboru rodzaju jednostki napędowej jest jasna. Jedyne wątpliwości mogą być natomiast związane z jej pojemnością i mocą. Jeśli zamierzamy przewozić ciężkie towary, najlepiej zaopatrzyć się w pojazd użytkowy o dużym momencie obrotowym, aby nie miał problemu z przysłowiowym wyjechaniem pod górkę. Pod tym względem powinny sprawdzić się wszystkie stosunkowo nowoczesne silniki, zaopatrzone w turbosprężarkę.

Jeśli chodzi o wyposażenie, warto nie skąpić na podstawowych dogodnościach typu wspomaganie kierownicy czy elektryczne szyby. Należy zwrócić też uwagę na komfort za kierownicą. Wbrew pozorom, pokonywanie nawet krótkich dystansów potrafi być bardzo uciążliwe, jeśli dysponujemy pojazdem z minionej epoki, który odmawia współpracy podczas parkowania lub cechuje się wyjątkowo niewygodnymi fotelami.

Przykład niebieskiego busa

Każda wypożyczalnia busów powinna należycie dbać o swoją flotę. Stan techniczny busa nie może budzić zatem jakichkolwiek zastrzeżeń pod kątem mechanicznym. Mowa w końcu o pojeździe przeznaczonym do zadań specjalnych, dlatego nie ma tu miejsca na margines błędu. Problemy z zapłonem, nierówna praca silnika czy gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej z miejsca eliminują zarówno bus, jak i oferującego go usługodawcę. Na temat tego ostatniego wiele może powiedzieć również stan wizualny pojazdu. Jeśli karoseria i wnętrze są zadbane, rodzi to przypuszczenie, że dana wypożyczalnia busów podchodzi do swoich klientów poważnie.

Decydując się na wynajem busów, warto rozpatrzyć więcej niż jedną ofertę, aby zyskać lepsze rozpoznanie rynkowe. Dobrze jest przeanalizować także ogólnodostępne raporty spalania oraz historie usterek poszczególnych pojazdów. Im więcej wiemy o obiektach naszego zainteresowania, tym łatwiej możemy dokonać selekcji. Zwłaszcza w przypadku dłuższych okresów wynajmu, cena nie powinna być przecież jedynym kryterium oceny pojazdu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kolejnym artykułem, w którym poruszymy kwestię prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.