Wynajem średnioterminowy samochodów umożliwia podpisanie umowy na okres do 2 lat. Wypożyczalnie bardzo często proponują najem na 6,12 lub 18 miesięcy. Usługa ta jest skierowana w stronę firm, które chcą poszerzyć flotę, ale nie mają zaplanowanych szczegółów polityki dotyczącej jej zarządzaniem i nie chcą wiązać się umowami długoterminowymi.

Średnioterminowy wynajem samochodów – specyfika

Średnioterminowy wynajem samochodów to pośrednie rozwiązanie pomiędzy ofertami klasycznego wynajmu krótkoterminowego (rent a car), a wynajmem długoterminowym (full service leasing). Usługa jest skierowana w stronę przedsiębiorców, którzy potrzebują pojazdu służbowego na dłużej, a wynajem z rozliczeniami dobowymi byłby dla nich niekorzystny.

Tego typu umowy przybierają cechy długoterminowego wynajmu samochodów. Wypożyczalnie podpisują umowy, w których ustalają z klientem stałe miesięczne opłaty. W ich ramach otrzymuje on nie tylko kluczyki do wybranego auta, ale także pełną obsługę. W pakiecie najczęściej znajdują się przeglądy okresowe i serwis, wymiana ogumienia sezonowego, podstawienie auta zastępczego na wypadek awarii czy uszkodzeń. W cenę zwykle wliczane są ponadto polisy ubezpieczeniowe oraz obsługa Assistance. Takie rozwiązanie ułatwia zarządzanie firmową flotą i jest bardzo wygodne, ponieważ, w razie nieszczęśliwych zdarzeń losowych, przedsiębiorstwo bez problemu może normalnie kontynuować działalność.

Wypożyczalnia aut w ofercie najmu średnioterminowego posiada zarówno pojazdy osobowe różnych klas, jak i samochody użytkowe (dostawcze, ciężarowe). Firmy mogą dobrać pojazd lub pojazdy dopasowane do specyfiki swojej działalności, częstotliwości kursów, wielkości przewożonych ładunków.

Zalety wynajmu średnioterminowego

Wynajem średnioterminowy samochodów jest bardzo elastyczny. Takie umowy są podpisywane na okres od kilku miesięcy do 2 lat. Zgodnie z polskimi przepisami, umowy najmu na ten okres nie są definiowane jako leasing. To pozwala uniknąć ograniczeń prawnych dotyczących specyfiki leasingu.

Wypożyczalnia samochodów najczęściej umożliwia klientom negocjację zakresu świadczonych usług. Miesięczne składki zwykle nie są stałe dla wszystkich wypożyczających, ale uzależnione od ilości wynajmowanych pojazdów, popularności danych modeli, wyposażenia, długości trwania umowy. Stali klienci mogą negocjować atrakcyjniejsze warunki, rabaty i bonusy czy tryb ewentualnego rozwiązania umowy.

Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdzi się w przedsiębiorstwach działających w branżach sezonowych. Wynajem samochodów na okres kilku miesięcy pozwala np. zrealizować dodatkowy kontrakt czy zdobyte zlecenia. Pojazdy mogą zostać wykorzystane dla pracowników zatrudnionych na okres próbny (np. przedstawicieli handlowych), których dalsza ścieżka zawodowa jest uzależniona od osiąganych wyników sprzedażowych.

Niektóre firmy wybierają średnioterminowy wynajem samochodów, gdy oczekują na uzyskanie decyzji kredytowej w banku, poszukują najlepszych warunków leasingu czy ogłaszają przetarg na najem długoterminowy.

Wynajem średnioterminowy samochodów, a kwestie podatkowe

Słabszą stroną średnioterminowego wynajmu aut są kwestie podatkowe. Takie kontrakty nie są traktowane przez przepisy o podatku CIT i PIT jako umowy leasingowe. W praktyce oznacza to, że wynajem samochodów na okres poniżej 2 lat nie pozwala wliczać każdej raty w koszty uzyskania przychodu.

Aby móc odpisać podatek dochodowy, należy prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu auta (tzw. kilometrówkę). Rozwiązanie to jest nieco uciążliwe, dlatego decydują się na nie głównie przedsiębiorstwa transportowe wynajmujące kilka lub kilkanaście pojazdów, które mają wysokie przebiegi. Firmy, które wynajmują samochody klasy Premium (np. w celach reprezentacyjnych) często rezygnują z dodatkowych czynności administracyjnych, które i tak prowadziłyby jedynie do częściowego odpisywania kosztów.

Podsumowanie

Średnioterminowy wynajem samochodów posiada szereg cech full service leasingu (wynajmu długoterminowego), ale jest bardziej elastyczny. Umowy z wypożyczalnią można podpisać na okres od kilku miesięcy do 2 lat, dlatego rozwiązanie to bardzo często wybierają firmy działające w branżach sezonowych, które potrzebują w danym momencie szybko rozszerzyć firmową flotę. Takie umowy obejmują pełną obsługę samochodu (ubezpieczenia, serwis, mechanika, auto zastępcze), ale są mniej korzystne z punku widzenia podatków (raty nie zawsze są kosztami uzyskania przychodów).

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.