Przed skorzystaniem z oferty wypożyczalni samochodów, warto bardzo dokładnie przeczytać umowę przygotowaną przez firmę. Tylko wtedy wynajem aut będzie w pełni bezpieczny, a nas nie zaskoczą dodatkowe opłaty lub kary umowne, których się nie spodziewaliśmy. Wyjaśniamy, jakie punkty koniecznie powinny znaleźć się w takim dokumencie.

Wynajem aut – umowa potwierdza prawo do użytkowania pojazdu

Umowa podpisana z wypożyczalnią jest dokumentem, który upoważnia nas do korzystania z danego samochodu. Wynajem aut dostępny jest w ofertach wielu firm, które posiadają swoje własne regulaminy świadczenia usług (najczęściej przygotowane przez prawników). Na stronach wypożyczalni samochodów najczęściej są udostępniane także ogólne zarysy umowy. To tutaj możemy sprawdzić zasady dotyczące ewentualnych zaliczek, kar umownych czy wszelkiego rodzaju opłat dodatkowych.

Ostateczne zapisy znajdą się jednak dopiero w dokumencie, który zostanie nam przedstawiony do podpisania (np. podczas odbioru kluczyków z siedziby firmy). W umowie końcowej muszą znaleźć się zapisy dotyczące dodatkowego wyposażenia oraz wszelkich opcji wybranych przez klienta. Zarys umowy, udostępniany online, zwykle dotyczy pakietów podstawowych, które klienci wypożyczalni samochodów mogą rozbudowywać według własnych potrzeb.

Wypożyczalnie stosują minimalne terminy trwania umowy. Rozliczenia są dokonywane dobowo. Wyjątkiem jest wynajem samochodów z kierowcą, gdzie rozliczenia są wykonywane na podstawie stawek godzinowych.

Zapisy w umowie

Dokument potwierdzający wynajem aut jest oparty o przepisy kodeksu cywilnego. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej (wynajem samochodów nie jest regulowany oddzielnymi przepisami). W każdym tego typu dokumencie muszą zostać określone strony umowy oraz opis przedmiotu najmu.

W rubryce z danymi klienta powinno znaleźć się jego imię i nazwisko, adres oraz numer i seria dowodu osobistego (w miejsce dowodu można przedstawić również paszport).

Dane wypożyczalni powinny obejmować:

  • nazwę i adres firmy,
  • numer NIP,
  • numer REGON.

W umowie nie może zabraknąć szczegółowego opisu przedmiotu najmu. W przypadku wynajmu aut, wypożyczalnia powinna podać markę i model samochodu, jego rok produkcji, numer tablic rejestracyjnych oraz numer VIN. Ważne jest, aby dokument szczegółowo opisywał wyposażenie pojazdu. Należy zaznaczyć, czy posiada on klimatyzację, nawigację GPS, odtwarzacz CD i inne elementy dodatkowe. Warto sprawdzić, czy w umowie zostały zawarte przedmioty, które otrzymujemy w chwili przekazania auta (dowód rejestracyjnych, polisy, kluczyki itp.).

Warunki najmu

Kolejna rubryka powinna obejmować szczegółowe warunki najmu. Wypożyczalnia samochodów powinna zaznaczyć czas obowiązywania umowy, Zwykle jest on naliczany od momentu otrzymania kluczyków, ale warto sprawdzić, czy firma nie stosuje innych procedur.
W dokumencie musi zostać także określone miejsce zwrotu (wypożyczalnie coraz częściej umożliwiają zwrot na terenie całej Polski). Ważne jest, aby zostały oznaczone osoby uprawnione do prowadzenia samochodu. Klient musi pamiętać, że osoby nieuwzględnione w umowie, nie mogą kierować wypożyczonym autem. Gdy chcemy jechać na zmianę, umowa musi zostać podpisana przez obu kierowców.

Bardzo ważnym punktem są opłaty eksploatacyjne. Wynajem samochodów często wiąże się z koniecznością zwrotu pojazdu z pełnym bakiem oraz uzupełnionym płynem chłodniczym. Zwrot niezatankowanego auta będzie się wtedy wiązać z naliczeniem dodatkowej opłaty (kary umownej).

Nie można zapomnieć również o zapisie dotyczącym ewentualnych kosztów napraw w przypadku uszkodzenia pojazdu.
Pod wszystkimi zapisami umowy, powinny znaleźć się własnoręczne podpisy klienta i uprawnionego przedstawiciela wypożyczalni.

Podsumowanie

Osoby, które planują wynajem aut, powinny zapoznać się ze szczegółami umowy. Ważne jest, aby w dokumencie znalazły się pełne dane obu stron, szczegółowy opis przedmiotu najmu oraz warunki transakcji.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.