Wynajem długoterminowy pozwala przedsiębiorstwom na rozbudowę służbowej floty bez konieczności zaciągania kredytu. Czy jednak takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż zakup auta lub aut, które staną się majątkiem trwałym firmy?

Specyfika wynajmu długoterminowego

W ofertach większości wypożyczalni pojawia się wynajem długoterminowy samochodów dla firm. Usługa ta czasami określana jest także terminem „full service leasing”. Przedsiębiorstwo może wzbogacić firmową flotę o kolejny pojazd lub pojazdy płacąc miesięczną stawkę. Opłaty są stałe, a na ich wysokość wpływ ma marka, model i klasa auta, pojemność jego silnika oraz wyposażenie. Wypożyczalnie uzależniają ceny również od zakresu zapewnianych usług i długości obowiązywania umowy.

Wypożyczalnia samochodów, podczas ustalania opłat za najem, pod uwagę bierze sposób użytkowania pojazdu. Auta użytkowe (dostawcze, ciężarowe) są wykorzystywane do codziennego transportu, dlatego miesięczne opłaty są dużo wyższe.

Samochody osobowe wiele firm wykorzystuje jedynie sporadycznie (np. podczas dojazdów na firmowe negocjacje, spotkania biznesowe, szkolenia), dlatego po zakończeniu trwania umowy ich wartość nie spadnie w tym samym stopniu, co pojazdu użytkowanego codziennie. Wynajmujący biorą tę kwestię pod uwagę podczas ustalania miesięcznych opłat za długoterminowy wynajem aut.

Wynajem długoterminowy samochodów – korzyści dla najemcy

Wynajem samochodów dostawczych, busów i osobówek różnych klas pozwala wzbogacić flotę bez konieczności nadszarpywania firmowego budżetu i zaciągania kredytu. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Warto także pamiętać, że banki nie finansują całej sumy potrzebnej na zakup pojazdów (niezbędny jest wkład własny). Przy zakupie kilku aut zgromadzenie wkładu może być problemem (zwłaszcza dla mniejszych firm).

Dużym plusem wynajmu są szerokie floty do wyboru. Klienci bez problemu znajdą pojazdy osobowe lub użytkowe z silnikami o różnej mocy i pojemności. To pozwala dopasować auto do aktualnych potrzeb firmy.

Dodatkową zaletą jest to, że wynajem samochodów, często wiąże się z brakiem konieczności ponoszenia dodatkowych opłat eksploatacyjnych. Większe wypożyczalnie, za stałą miesięczną opłatę, zapewniają okresowe przeglądy techniczne, wymianę opon na letnie i zimowe oraz opłacenie polis ubezpieczeniowych (pakiety często obejmują nie tylko obowiązkowe OC, ale także Auto Casco, NNW czy Assistance).

Wypożyczalnie specjalnie dla większych klientów przygotowują atrakcyjne promocje i pakiety, co sprawia, że wynajem długoterminowy samochodów znajduje zainteresowanie nie tylko wśród przedsiębiorstw z sektora MSP, ale także wśród dużych firm transportowych, które w ten sposób ekonomicznie poszerzają flotę busów lub pojazdów dostawczych.

Wygoda użytkowania

Wielu przedsiębiorców docenia długoterminowy wynajem aut ze względu na wygodę użytkowania. Po stronie wynajmującego pozostaje wyłącznie zakup paliwa i wymiana płynów eksploatacyjnych, a wypożyczalnia dba o obowiązujące przeglądy. Polisa AC zapewnia bezpieczeństwo na wypadek ewentualnej kradzieży auta. W przypadku awarii wypożyczalnie najczęściej dostarczają klientowi samochód zastępczy.

Zakup samochodu na kredyt – więcej formalności niż przy wynajmie

Wynajem długoterminowy dla wielu przedsiębiorstw jest alternatywą dla zakupu samochodu na kredyt. Banki w swoich ofertach posiadają kredy samochodowe i gotówkowe. Kredyt samochodowy jest tańszy, ale wymaga zabezpieczenia. Kredyt gotówkowy jest łatwiej dostępny, ale wiąże się z wyższymi odsetkami.

Zaciągnięcie kredytu na samochód wiąże się z koniecznością zgromadzenia wkładu własnego (wymaga go większość banków). Pożyczona gotówka trafia na konto salonu samochodowego, w którym chcemy zakupić pojazd. Transakcja jest zabezpieczona poprzez depozyt karty pojazdu, cesję polisy lub zastaw rejestrowy. Rzadziej są stosowane przewłaszczenia lub weksle in blanco.

Wynajem samochodów firmowych w wypożyczalni jest mniej skomplikowany niż zakup na kredyt, nie wymaga gromadzenia dokumentów potwierdzających zdolność kredytową, posiadania wkładu własnego, dopełniania skomplikowanych formalności związanych z zabezpieczeniem transakcji czy samodzielnego wykupywania polis ubezpieczeniowych.

Kredyt samochodowy zmniejsza zdolność kredytową przedsiębiorstwa i może uniemożliwić pożyczenie pieniędzy na inwestycje czy bieżącą działalność (kredyty obrotowe, inwestycyjne). Wynajem pozwala rozwiązać ten problem. Raty wpłacane do wypożyczalni wliczają się w koszty przychodu, co pozwala odzyskać podatek VAT.

Podsumowanie

Długoterminowy wynajem samochodów jest mniej skomplikowany niż zakup firmowego pojazdu na kredyt. W ten sposób można uniknąć skomplikowanych formalności, obniżyć koszty eksploatacyjne i uniknąć obniżenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się przedsiębiorców, którzy nie mogą uzyskać kredytu samochodowego w banku lub nie posiadają zgromadzonej gotówki na wkład własny.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.