W najprostszym ujęciu, spedycja to organizacja przewozu towarów z punktu A do B oraz dopełnienie wszystkich związanych z nim formalności. Wynajem długoterminowy samochodów użytkowych na rzecz firm spedycyjnych trwa zwykle nie dłużej niż 5 lat i uwzględnia usługi uzupełniające, takie jak serwisowanie czy administracja flotą.

Realia w spedycji

Branża TSL (transport – spedycja – logistyka) ma to do siebie, że wymaga pozostawania w stałej gotowości. Nowe zlecenia pojawiają się z chwili na chwilę, często zmuszając specjalistów zaangażowanych w ich realizację do błyskawicznego działania. Planowanie tras, analiza załadunku, gromadzenie dokumentacji, kontakty z odbiorcami, urzędami i podwykonawcami – to wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, zanim pojazd dostawczy wyruszy w drogę.

Nierzadko modyfikacje są też wprowadzane na etapie podróży kuriera do miejsca docelowego. Jest to związane z typowymi dla branży dynamicznymi warunkami pracy. Odbiorcy zmieniają przecież nagminnie terminy lub adresy dostawy, nowe zapotrzebowania pojawiają się w trakcie dnia roboczego, na trasach przejazdu występują nieprzewidziane okoliczności, a samochody firm spedycyjnych ulegają awariom.

By w możliwie jak największym stopniu wyeliminować przykre skutki ostatniej prawidłowości, spedytorzy podpisują umowy z warsztatami, leasingodawcami i wreszcie wypożyczalniami na kompleksową obsługę floty. Dzięki temu przestoje w funkcjonowaniu poszczególnych łańcuchów dystrybucji, zamiast zaburzać cały krótkookresowy plan organizacyjny, powodują jedynie drobne opóźnienia.

Wynajem długoterminowy samochodów jako narzędzie dla spedytora

Wynajem długoterminowy samochodów jest jednym z rozwiązań szeroko wykorzystywanych w branży spedycyjnej.

Ma na to wpływ m.in.:

  • elastyczność wynajmu – w przeciwieństwie do leasingu czy kredytowania, tutaj umowa może zostać w każdej chwili zakończona, przedłużona lub zmodyfikowana,
  • utrzymanie zdolności kredytowej firmy na tym samym poziomie,
  • uiszczanie stałej miesięcznej opłaty ryczałtowej, która może być zaliczona w koszty prowadzenia działalności,
  • możliwość odliczenia podatku VAT od faktur wystawianych przez wypożyczalnię samochodów,
  • tradycyjne rozszerzenie usługi wynajmu długoterminowego o nadzór nad stanem technicznym pojazdów.

Co więcej, auto wypożyczalnie zapewniają swoim klientom samochody zastępcze w razie usterki wynajmowanego pojazdu. Kurierzy nie muszą się więc obawiać, że przykładowa awaria silnika będzie jednoznaczna z długim przestojem i niemożnością doręczenia przesyłek do centrum logistycznego, magazynu czy bezpośrednio do klienta.

Ciężarowe samochody pod wynajem

Na szczególną uwagę zasługuje również usługa asysty drogowej, realizowana choćby przez WRC Cars z Białegostoku. Zwyczajowo towarzystwa ubezpieczeniowe dość drogo wyceniają wszelkie pakiety uzupełniające, które służą wsparciu kierowców na trasie. Klienci wypożyczalni, korzystający z wynajmu długoterminowego samochodów, mogą natomiast liczyć na stawki preferencyjne, wliczone w koszt usługi podstawowej. Przedmiotem ich zainteresowania nie jest także ubezpieczenie pojazdu, przeglądy techniczne, serwis eksploatacyjny oraz interwencyjny, gdyż odpowiedzialność za ich realizację spoczywa na auto wypożyczalni.

Wynajem długoterminowy a leasing

Analogicznie do leasingu, wynajem długoterminowy samochodu może zostać zwieńczony jego wykupieniem z rąk wypożyczalni. Biorąc pod uwagę znacznie większe możliwości personalizacji umowy wynajmu, brak wyśrubowanych obostrzeń finansowych, przejrzyste reguły współpracy oraz bogactwo usług komplementarnych, popularność wynajmu długoterminowego samochodów użytkowych nie może dziwić. Doceniają go zarówno nowo powstałe firmy branży spedycyjnej o ograniczonych zasobach kapitałowych, jak i wielcy gracze, zniechęceni sztywną polityką banków czy leasingodawców.

Naszej następna publikacja rozwinie temat perspektyw związanych z otwarciem wypożyczalni autolawet. Zachęcamy do ponownych odwiedzin!

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.