Wynajem lawet, do kierowania których uprawnia prawo jazdy kat. B, stanowi od jakiegoś czasu filar działalności sporej części przedsiębiorstw powiązanych z branżą motoryzacyjną. Mogą oni bowiem oprzeć na dzierżawie długoterminowej cały łańcuch dostaw nowych samochodów do komisu lub rozwinąć działalność w zakresie asysty drogowej.

Początki przedsiębiorcy

Jak wiadomo, możliwości finansowe przedsiębiorcy wkraczającego na rynek są zazwyczaj mocno ograniczone. Obostrzenia w dziedzinie przyznawania dofinansowań unijnych oraz dotacji z Urzędów Pracy obligują do uczęszczania na kursy, sporządzania skomplikowanych biznesplanów, a nawet uczestnictwa w konkursach, na co osoby pracujące nie mają zwykle czasu. Warto przy okazji zaznaczyć, że dotacje na zakup samochodu są przyznawane niechętnie i jedynie niewielka część wniosków zyskuje akceptację. Co więcej, pozyskanie dofinansowania wiąże się w większości przypadków z wymogiem prowadzenia działalności przez minimalny okres (np. 24 miesiące). Biorąc pod uwagę ryzyko związane z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, nie wszystkim taka regulacja musi przypaść do gustu.

Cóż więc pozostaje właścicielom kiełkujących komisów, firm transportowych i warsztatów? Po pierwsze leasing, po drugie kredyt. Oczywiście zaciągnięcie zobowiązania długoterminowego wiąże się nieodmiennie z koniecznością dopełnienia szeregu formalności oraz spełnienia kryteriów zdolności finansowych. Czy początkujący przedsiębiorca może liczyć na przychylność banków bądź leasingodawców? Niestety w bardzo niewielu przypadkach. Na szczęście istnieje jeszcze wynajem samochodów.

Wynajem lawet w dłuższym i krótszym okresie

Nie bez powodu gros działalności gospodarczych w branży handlowej, transportowej i innej – usługowej – opiera się w początkowej fazie właśnie na wynajmie długookresowym pojazdów (w tym na wynajmie lawet). Nie wpływa on na zdolności kredytowe firmy, w każdej chwili może zostać zakończony, a jego warunki przystają do konkretnych potrzeb – nie do planu spłaty długu z uwzględnieniem ryzyka.

Auto wynajęte przez firmę

Tam z kolei, gdzie korzystanie z pojazdu odbywa się sporadycznie, przedsiębiorcy sięgają po krótkoterminowy wynajem samochodów. Początkowa faza rozwoju auto komisów nierzadko opiera się właśnie na korzystaniu z usług wypożyczalni autolawet na potrzeby jednorazowych wyjazdów za granicę po pojazdy przeznaczone na sprzedaż. Dlaczego nie wracają o własnych kołach? Mają na to wpływ czasochłonne formalności większości krajów UE, związane z uzyskaniem tablic tymczasowych oraz koniecznością organizowania ubezpieczenia OC na miejscu. Wprawdzie istnieje również możliwość wykupienia polisy w Polsce, jeszcze przed wyjazdem, jednak w sytuacji braku pewności, czy zakup ostatecznie się powiedzie, jest to działanie mocno ryzykowne.

Krótkoterminowy wynajem lawet w Białymstoku

Krótkoterminowy wynajem lawet znajduje również zastosowanie w branży warsztatowej. Początkowe inwestycje związane z założeniem tego typu działalności osiągają koszty rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Stąd mało który przedsiębiorca jest zainteresowany ponoszeniem dodatkowych wydatków na zakup lawety. Musi się jednak liczyć ze sporadyczną koniecznością transportu pojazdu niesprawnego lub częściowo zdekompletowanego do innego warsztatu, np. w celu wykonania naprawy specjalistycznej lub polakierowania karoserii.

Długo- i krótkoterminowy wynajem lawety pozwala wydatnie rozszerzyć pole działania wszystkim przedsiębiorcom niedysponującym jeszcze dużymi zasobami kapitałowymi. Jest też narzędziem znacznie bardziej ekonomicznym niż zlecenie usługi transportu pojazdu z punktu A do punktu B.

W Białymstoku, gdzie mieści się siedziba naszej wypożyczalni autolawet, często korzystają z niego także firmy o ustabilizowanej sytuacji rynkowej, ponieważ wynajem lawet nadal stanowi dla nich najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie.

W nieodległym terminie rozpatrzymy na naszym blogu temat auta zastępczego z OC sprawcy – zapraszamy do lektury!

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.