Formalności związane z tymczasową rejestracją nowo zakupionego pojazdu w krajach UE lubią się ciągnąć w nieskończoność. Dlatego też wynajem lawet cieszy się wśród przedsiębiorców prowadzących auto komisy oraz osób prywatnych niesłabnącą popularnością. Dzięki tej usłudze mogą oni powrócić z nowym nabytkiem do Polski znacznie szybciej.

Wynajem lawety do 3,5 t

Prowadzenie lawety o całkowitej masie dopuszczalnej do 3,5 t nie wymaga żadnych specjalistycznych uprawnień. Oznacza to, że za jej kierownicą mogą zasiadać posiadacze prawa jazdy kat. B. Wbrew pozorom, wynajem lawety do 3,5 t nie jest też przedsięwzięciem szczególnie drogim.

Wypożyczalnie autolawet (jak WRC Cars z Białegostoku) oferują obecnie pojazdy tego typu w cenach niewiele odbiegających od cen przypisanych busom lub innych samochodom użytkowym. Tym sposobem osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu zza granicy we własnym zakresie nie muszą się już zdawać na pomoc firm oferujących usługi transportowe lub na wsparcie auto komisów, które do każdej transakcji kupna – sprzedaży doliczają odpowiedni narzut.

Wynajem lawet o uśrednionych wymiarach platformy 4,3 x 2,1 m zapewnia możliwość transportu większości samochodów kompaktowych i mniejszych. Pojazdy sprawne wjeżdżają na platformę o własnych kołach, natomiast pojazdy z uszkodzonym silnikiem bądź układem jezdnym są na niej umieszczane przy pomocy automatycznej wyciągarki. Przeszkolenie w zakresie jej obsługi przeprowadzają oczywiście pracownicy wypożyczalni autolawet. Wyjaśniają oni także, w jaki sposób należy zabezpieczyć transportowany pojazd, aby w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów nie uległ on uszczerbkowi.

Formalności związane z zakupem auta

Jeśli sprowadzamy do kraju pojazd na lawecie osobiście, nie musimy się martwić żadnymi poświadczeniami, upoważnieniami, dodatkowymi przeglądami technicznymi, tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi czy ubezpieczeniem. Dzięki temu znacząco skracamy czas naszego pobytu za granicą (zazwyczaj o kilka dni), oszczędzając tym samym na drogich hotelach. Na granicy będziemy potrzebować jedynie dowodu sprzedaży samochodu (umowa, rachunek albo faktura, jeśli sprzedający prowadzi działalność gospodarczą).

Płatność za wynajem lawety za granicą

Po powrocie do kraju wystarczy opłacić akcyzę w Urzędzie Celnym (można to zrobić online, za pośrednictwem usługi e-ZEFIR), przetłumaczyć dokumenty sprzedażowe u tłumacza przysięgłego (np. w przypadku samochodów z Niemiec, prócz umowy czy rachunku, będzie to mały i duży brief), a następnie zrobić przegląd na stacji diagnostycznej. Uzyskawszy wszystkie niezbędne dokumenty, można udać się do Wydziału Komunikacji danego Urzędu Miejskiego, aby zarejestrować zakupiony pojazd.

Zanim wyruszymy w drogę

Przed wyjazdem za granicę po upragniony samochód, warto poszukać kilku alternatyw dla wytypowanej oferty, ponieważ ogłoszenia internetowe rzadko oddają w pełni realia. Część zagranicznych sprzedawców może też chcieć wykorzystać nasze słabe obeznanie z okolicą bądź fakt przebycia długiego dystansu, by dokonać oględzin konkretnego pojazdu. Dlatego szczególnie ważne jest kierowanie się dokładnie takimi samymi przesłankami, jakimi powinni się kierować kupujący w Polsce: rzetelne sprawdzenie pojazdu, chłodna kalkulacja opłacalności, negocjacje cenowe. Jedynie przy takich założeniach wynajem lawety może przynieść zamierzone korzyści.

Turystyczne walory Białegostoku staną się przedmiotem naszej kolejnej publikacji. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury!

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.