Porównujesz oferty różnych wypożyczalni pod kątem dostępnych flot, wyposażenia i ceny za usługę? Każda wypożyczalnia, oferująca wynajem samochodów, posiada własne procedury i zapisy umowne. Przed rezerwacją auta, warto sprawdzić kilka ważnych kwestii związanych z podpisywaną umową. W ten sposób unikniesz niejasności i dodatkowych opłat, których się nie spodziewałeś.

Poszukaj standardowej umowy na stronie wypożyczalni

Większe wypożyczalnie samochodów udostępniają, na swoich stronach internetowych, standardowe umowy najmu oraz regulamin świadczenia usług. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z tymi dokumentami. To właśnie tutaj znajdziemy informację, czy firma stosuje limity kilometrów, kaucje, obostrzenia dotyczące wieku kierowcy. W regulaminie dostępne są również informacje o standardowym i płatnym wyposażeniu auta oraz wiele danych, które powinny zainteresować osoby planujące wynajem samochodów.

Przeczytanie umowy i regulaminu pozwoli także uniknąć chwytów marketingowych. W reklamach bardzo często pojawiają się promocyjne ceny usług, ale może okazać się, że wypożyczalnia aut przewiduje jedynie dla pakietów podstawowych, nie dolicza kaucji oraz innych opłat, które będzie trzeba ponieść korzystając z usługi.

Uwaga na opłatę przygotowawczą

Wypożyczalnia samochodów może pobierać opłatę przygotowawczą. Są to koszty policzone za przygotowanie pojazdu (przegląd techniczny, tankowanie paliwa, wymiany przepalonych żarówek, wymiany płynu chłodniczego itp.). Do takich ofert lepiej podchodzić z dystansem, ponieważ rzetelna firma powinna oddawać klientowi samochód w idealnym stanie bez pobierania opłat za jego przygotowanie.

Kaucja, zadatek, zaliczka

Wielu klientów wypożyczalni myli kaucje z zaliczką i zadatkiem. Kaucji rzadko można uniknąć, ponieważ kwota ta zabezpiecza transakcję na wypadek, gdyby auto zostało zwrócone w stanie niezgodnym z umową (np. z pustym bakiem czy rysami). Rzetelne wypożyczalnie blokują środki na poczet kaucji na karcie kredytowej, a po zwrocie kluczyków, zwracają je klientowi (bank odblokowuje ten limit, dlatego transakcja jest w 100% bezpieczna). Po około 7 dniach od zwrotu pojazdu, warto sprawdzić na swoim rachunku bankowym, czy wypożyczalnia samochodów nie potrąciła nam bezpodstawnie dodatkowych opłat z wpłaconej kaucji.

Wynajem samochodów może wiązać się również z wpłatą zadatku lub zaliczki. W miarę możliwości warto unikać zadatków, ponieważ w tym przypadku, wypożyczalnia ma prawo zatrzymać pieniądze, gdy nie dojdzie do umowy. Osoby, które będą chciały w ostatniej chwili zrezygnować z wynajmu, poniosą dodatkowe koszty (może zostać naliczona grzywna umowna w postaci podwójnego zadatku). Lepiej szukać ofert firm, które pobierają zaliczki (zaliczka jest zwracana, gdy nie wypożyczymy auta).

Sprawdź oferowane ubezpieczenia

Wypożyczalnie najczęściej zapewniają ubezpieczenie OC i AC w cenie najmu. W niektórych przypadkach, można dokupić NNW oraz Asssistance. To dodatkowe zabezpieczenie sprawdzi się w dalszej podróży (np. zagranicznej). Gdy decydujemy się na wynajem na dobę lub dwie, polisy są kosztem, którego można uniknąć.

Limit wieku

Niektóre wypożyczalnie stosują limit wieku. Wynajem aut najczęściej jest droższy, gdy kierowca nie ma ukończonych 25 lat. Młodsze osoby powinny poszukać ofert z niższym limitem (np. 21 lat). W przypadku, gdy planujemy podróż prywatną lub służbową w kilka osób, najlepiej, gdy umowę podpisze starszy kierowca. Należy jednak pamiętać, że tylko osoba wpisana w umowie najmu, może prowadzić (za dodatkowego kierowcę należy dopłacić i umieścić jego dane w umowie).

Podsumowanie

Wynajem samochodów wymaga dokładnej analizy poszczególnych ofert, aby nie okazało się, że wypożyczalnia naliczy nam dodatkowe opłaty, o których nie wiedzieliśmy podczas podpisywania umowy. Warto sprawdzić, czy nie obowiązuje opłata przygotowawcza oraz, jak rozliczana jest kaucja. Lepiej unikać zadatków na poczet ewentualnych zaliczek.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.