Stłuczka lub wypadek na drodze najczęściej wymaga oddania auta do warsztatu mechanicznego, który dokona szczegółowego przeglądu i naprawi uszkodzone części. Właściciel pojazdu może wtedy pozostać na dłuższy czas bez potrzebnego środka lokomocji. Naprzeciwko jego potrzebom wychodzą przepisy – poszkodowanemu na drodze przysługuje wynajem samochodu z OC sprawcy.

Wynajem samochodu z OC sprawcy – pieniądze za samochód zastępczy

Boje z ubezpieczycielami przeszły już do historii, ponieważ w listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy uregulował sytuacje, w których należy się auto zastępcze z OC sprawcy wypadku. Warto jednak wiedzieć, że decyzja sądu nie oznacza, że poszkodowany może domagać się gotówki, za którą mógłby później wynająć samochód.

Obowiązek powstaje dopiero w momencie, gdy właściciel uszkodzonego pojazdu rzeczywiście zdecyduje się na wynajem samochodu z OC sprawcy. W praktyce oznacza to, że po przedstawieniu umowy z wypożyczalnią, ubezpieczyciel zwróci poniesione koszty, a pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na inny cel.

Przepisy dokładnie regulują również, że koszty muszą być ekonomicznie uzasadnione. Firma ubezpieczeniowa nie zwróci kosztów wynajmu auta o klasie wyższej niż uszkodzony pojazd ani po zawyżonych stawkach, ponieważ mogłoby to prowadzić do nadużyć (np. ze strony wypożyczalni samochodów). Samochody zastępcze przysługują wyłącznie na czas naprawy uszkodzonego auta lub zakupu nowego (gdy pojazd kwalifikował się do kasacji).

Ubezpieczyciele dokładnie sprawdzają poszczególne przypadki i pilnują, aby nie przedłużano okresu naprawy szkody lub poszukiwań nowego auta.

Auto zastępcze z OC – tylko, gdy nie dysponujemy drugim pojazdem

Wynajem auta z OC sprawcy przysługuje wyłącznie poszkodowanym, którzy nie posiadają innego środka transportu. Nie jest możliwe uzyskanie samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela, gdy posiadamy zarejestrowane na siebie inne auto. Przepis ten uniemożliwia korzystanie z bezpłatnego wynajmu właścicielom większych flot, z których jeden pojazd został uszkodzony w wyniku kolizji drogowej.

Ubezpieczyciele nie mogą jednak odmawiać wynajmu samochodów z OC sprawcy argumentując swoją decyzję tym, że w danej okolicy dostępne są środki komunikacji publicznej. Sąd Najwyższy zdefiniował bowiem, że autobus, metro lub pociąg nie są w stanie zastąpić uszkodzonego auta.

Gdzie można uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Auto zastępcze można uzyskać bezpośrednio od ubezpieczyciela, z warsztatu samochodowego lub wypożyczalni samochód. Poszkodowani najczęściej korzystają z usług wypożyczalni samochodów. W ofertach firm świadczących usługi typu car a rental dostępne są rozbudowane floty samochodów osobowych i dostawczych różnych klas, co pozwala szybko dobrać potrzebny środek transportu. Wynajem samochodu z OC sprawcy wypadku coraz częściej jest rozliczany jako transakcja bezgotówkowa. W tym przypadku, to firma zgłasza szkodę u ubezpieczyciela i dokonuje stosownych rozliczeń.

Osoby, które decydują się na gotówkowy wynajem auta zastępczego, powinny pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą zakwestionować wysokość opłaty. Najbezpieczniej jest skontaktować się z przedstawicielem firmy, w której sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę, i zapytać o honorowane stawki najmu.

Samochody zastępcze oferują również niektóre zakłady mechaniczne. Wiele serwisów wychodzi z taką propozycją tuż po odholowaniu uszkodzonego pojazdu. Floty zwykle są tutaj jednak mniej rozbudowane niż w wypożyczalniach.

Kolejnym sposobem na zdobycie auta zastępczego z OC sprawcy jest skorzystanie bezpośrednio z propozycji ubezpieczyciela. Takie rozwiązania oferuje m.in. PZU. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe podpisują umowy z lokalnymi wypożyczalniami. Niestety często wybierają one najtańsze oferty, co przekłada się na niską jakość floty (np. starsze roczniki, podstawowe wyposażenie).

Osoby, które mają problemy z odzyskaniem kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku, mogą złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.

Podsumowanie

Wynajem samochodu z OC sprawcy przysługuje osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom, których auto zostało poszkodowane w wyniku wypadku drogowego i wymaga oddania do serwisu lub wymiany na nowe. Auto zastępcze można uzyskać w wypożyczalni samochodów, serwisie mechanicznym lub bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.