Prowadzenie wypożyczalni autolawet jedynie z pozoru przypomina działalność pozbawioną potencjału. Jeśli przedsiębiorca wykaże się bowiem kreatywnością, w krótkim czasie może osiągnąć istotne zyski przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych. Co więcej, dla prowadzenia podobnej firmy nie są wymagane żadne szczególne uprawnienia.

Początki wypożyczalni autolawet

Działalność bazowa wypożyczalni autolawet już z założenia powinna przynosić wymierne korzyści, przyciągając szerokie grono klientów zainteresowanych transportem pojazdów we własnym zakresie. Największą popularnością cieszą się oczywiście lawety do 3,5 t, które mogą być prowadzone przez kierowców dysponujących prawem jazdy kat. B. Nowy przedsiębiorca z ograniczonymi możliwościami kapitałowymi ma dwie możliwości: albo zdecydować się na opcję kredytowania bądź leasingu, albo też postawić na zakup pojazdu z rynku wtórnego.

W przeważającej ilości przypadków właściciele nowo powstałych wypożyczalni autolawet rozpoczynają właśnie od kupna 10 – 20-letnich samochodów używanych. Tendencja ta jest związana m.in. z ograniczeniem ryzyka zobowiązań długoterminowych oraz zminimalizowaniem skali inwestycji początkowych. Wprawdzie używaną autolawetę można nabyć w cenie poniżej 10 tys. zł, jednak pojazdów charakteryzujących się dobrym stanem technicznym należy szukać raczej w przedziale 20 – 30 tys. zł.

Kolejnym krokiem przedsiębiorcy prowadzącego wynajem lawet jest inwestycja w sferę marketingu. Na jej polu przestają mieć już zastosowanie tzw. reklamy outdoorowe (billboardy, tablice informacyjne etc.), a dominują rozwiązania cyfrowe. Bez nowoczesnej strony WWW, zajmującej odpowiednio wysoką pozycję w Google, trudno obecnie myśleć o skutecznym pozyskiwaniu nowych klientów.

Usługi uzupełniające

Jak pokazuje przykład WRC Cars – wypożyczalni autolawet funkcjonującej na terenie Białegostoku i okolic – wykorzystanie pojazdów floty nie musi się ograniczać do jednego zadania. W przerwach wynajmu laweta może przecież z powodzeniem służyć jako środek transportu asysty drogowej. Zakres usług można dopasować do własnych możliwości, pozostając przykładowo przy transporcie zepsutego pojazdu do warsztatu oraz wymianie kół i żarówek, lub rozszerzyć go w dowolny sposób. Mechanicy drogowi realizują bowiem również drobne naprawy mechaniczne, interwencyjne otwieranie samochodu czy dowóz paliwa we wskazane miejsce. Warto jednocześnie zaznaczyć, że świadczenie podobnych usług wymaga jedynie dopisania stosownej pozycji PKD we wpisie do rejestru CEIDG lub KRS.

Wynajem aut a usługi toważyszące

Flota wypożyczalni autolawet może stanowić także zaplecze dla świadczenia usług transportowych. Internet aż kipi od nadmiaru ogłoszeń przewozu pojazdów w kraju i za granicą – mowa tu nie tylko o płatnych portalach branży logistycznej, ale także o najpopularniejszych serwisach z anonsami. Nierzadko podobne ogłoszenia zamieszczają również komisy, które potrafią być doskonałym źródłem nowych zleceń. Aby trudnić się transportem międzynarodowym pojazdów, trzeba jednak wystarać się w pierwszej kolejności o licencję wydawaną przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Koszty wynajmu autolawety

Oczywiście transport międzynarodowy nie musi stać się osią uwagi przedsiębiorcy zaangażowanego w rozwój własnej wypożyczalni lawet. Porównywalne korzyści może przynieść współpraca z krajowymi ubezpieczycielami i warsztatami, które nader często korzystają z usług autolawet. Ze względu na dużą konkurencję rynkową, pozyskanie takich kontraktów stanowi jednak zwykle efekt długookresowych starań bezpośrednio zainteresowanego.

Dziękując za odwiedziny na naszym blogu, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami. Wynajem długoterminowy pojazdów użytkowych, auto zastępcze z OC sprawcy czy atrakcje turystyczne Białegostoku to tylko nieliczne przykłady poruszanych przez nas tematów.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.