Korzystając z usług wypożyczalni samochodów można w prosty sposób usprawnić prowadzenie własnej firmy oraz wspomóc wszelkie działania związane z podróżami i transportem. Nowoczesne pojazdy, odpowiednie wyposażenie oraz pakiety ubezpieczeń sprawiają, że taka forma wynajmu znajduje nieustannie nowych zwolenników. W poszczególnych kwestiach można liczyć także na dodatkowe udogodnienia, które znacznie ograniczą typowe wydatki związane z eksploatacją auta. Jakie wytyczne są zatem najistotniejsze?

Solidna wypożyczalnia samochodów pomocna we wszelkich przewozach

Współpracę z wypożyczalnią samochodów warto rozważyć zarówno prowadząc niewielką działalność, jak też w sytuacji gdy transport stanowi rozbudowaną gałąź usług firmy lub wręcz jest usługą jedyną. Na każdą z tych okoliczności wypożyczalnia zaproponuje kompleksowe rozwiązania, które pozwolą tak zorganizować wszelkie działania, aby nie miały miejsca opóźnienia w dojazdach czy przewozach osób lub towarów. Kwestie formalne można uregulować podpisaniem jednej lub kilku umów, gdzie każda powinna być odpowiednio skonstruowana, z uwzględnieniem istotnych danych, niezbędnych do późniejszych rozliczeń.

Wybierając samochód osobowy dla przedstawiciela handlowego lub auto dostawcze dla zaopatrzeniowca albo lawetę do sporadycznych zleceń holowania pojazdów powypadkowych, należy indywidualnie ustalić warunki wynajmu, czyli:

  • model i markę pojazdu,
  • okres wynajmu (wynajem długoterminowy, krótkoterminowy, średnioterminowy),
  • osobę/osoby, które będą prowadzić pojazd w czasie wynajmu.

Wszystkie te zapisy znajdą się w umowie lub będą objęte określonymi punktami regulaminu, aby w przypadku ewentualnych niejasności szybko rozstrzygnąć każdą kwestię.

Realne korzyści finansowe przy dowolnej opcji wynajmu z wypożyczalni samochodów

Środki przeznaczone na korzystanie z usług wypożyczalni samochodów dzielą się zasadniczo na dwie części: czynsz za wynajem auta oraz wydatki eksploatacyjne. Kwestie te budziły wcześniej wiele wątpliwości, ponieważ nie było jasne, czy na przykład dojazd do stacji kontroli pojazdów można zaliczać do eksploatacji w ramach prowadzenia firmy, natomiast jeszcze więcej niepewności wzbudzała opcja zaliczenia całego czynszu za wynajem auta do kosztów uzyskania przychodu.

Ostatecznie Minister Finansów w interpretacji ogólnej potwierdził na podstawie art. 14a § 1 ordynacji podatkowej 8 listopada 2013 r. (DD2/033/ 55/MWJ/13/RD-111005), że całość kosztów wynajmu auta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności. Fakturę księguje się wtedy standardowo w podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Z praktyki wypożyczalni samochodów WRC Cars w Białymstoku

Liczne kwestie dotyczące wynajmu samochodów dla firm reguluje umowa i poszczególne jej zapisy, ponieważ w zależności od potrzeb danej firmy warunki te mogą się różnić. Niemniej jednak jeżeli taka forma korzystania z danego pojazdu lub pojazdów jest bardziej opłacalna niż leasing lub zakup auta, warto wybrać sprawdzoną wypożyczalnię samochodów, w której potwierdzeniem kompetencji są wracający Klienci.

Prowadząc wypożyczalnię samochodów w Białymstoku lecz ukierunkowaną również na spełnianie potrzeb użytkowników z innych miast, stale dbamy o zapewnienie odpowiedniej floty korzystającym z naszych usług firmom. Ten sektor ma specyficzne wymagania, które z powodzeniem realizujemy na każdym etapie współpracy.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.