Duża konkurencja na rynku wynajmu samochodów pozwala klientom na dobór usług na miarę ich indywidualnych potrzeb. Warto zadbać, aby wypożyczalnia samochodów, którą wybierzemy, oferowała najlepsze warunki najmu. Podpowiadamy, na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas porównywania dostępnych ofert.

Wypożyczalnia samochodów – sprawdź dostępną flotę

Korzystny wynajem samochodów wymaga dobrania auta, które spełni nasze aktualne oczekiwania. Gdy wybieramy się w podróż służbową pociągiem, ale na miejscu możemy potrzebować samochodu do dyspozycji, sprawdzi się niewielkie auto miejskie idealne do jazdy po zakorkowanych ulicach i parkowania na zatłoczonych parkingach.

Na rodzinną wycieczkę czy weekendowy wyjazd doskonałe będzie przestronne kombi, a podczas wypadu w góry lepiej zarezerwować mocnego SUV-a z napędem na 4 koła. Podczas wyjazdu na wesele czy rodzinne przyjęcie, sprawdzi się ekonomiczny mini-bus, który pomieści nawet do 9 osób.

Duża wypożyczalnia samochodów posiada zwykle w swojej flocie pojazdy różnych klas, ale na rynku działają również firmy specjalizujące się np. w autach klasy Premium czy uniwersalnych kompaktach, dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie floty prezentowanej na stronie internetowej wypożyczalni.

Korzystny wynajem aut wymaga sprawdzenia jakości oferowanych pojazdów. Dobry stan techniczny w dużej mierze zależy od roczników, dlatego warto wybierać firmy oferujące nowe auta. Wypożyczalnia aut zwykle dba o swoją renomę, dlatego oferuje pojazdy, które mają maksimum 1-2 lata. Takie samochody nie są awaryjne, a wypożyczający są w mniejszym stopniu narażeni na nieprzewidziane awarie w czasie podróży.

Gdy chcemy zaoszczędzić na wynajmie, można zdecydować się na samochody 3- lub 4-letnie. Ważne jednak, aby były one utrzymane w bardzo dobrym stanie technicznym. Regularne przeglądy gwarantują niższe ryzyko usterek. Przed wynajmem, należy sprawdzić, czy auto nie ma zbyt dużego przebiegu.

Przygotowanie auta do wynajmu i limit kilometrów

Warto zweryfikować, czy wypożyczalnia samochodów zapewnia bezpłatne przygotowania auta do podróży (obejmujące sprawdzenie poziomu płynów i olejów oraz żarówek). Auta zwykle oddawane są z pełnym bakiem – w tym przypadku najczęściej należy zwrócić pojazd w takim samym stanie (zatankowany do pełna).

Wynajem długoterminowy i wynajem średnioterminowy nie są objęte limitem kilometrów. W przypadku, gdy wynajmujemy samochód w rozliczeniu dobowym, wypożyczalnia aut może zastosować limit kilometrów. Taka informacja nie zawsze pojawia się w reklamie wypożyczalni, ale w ogólnych warunkach najmu (dołączonych do umowy).

Wynajem z limitem kilometrów bywa opłacalny podczas jazdy po mieście, ponieważ łatwo jest wtedy przeliczyć, jakie odcinki możemy przejechać. W przypadku dłuższych podróży, lepiej zdecydować się na wynajem samochodów bez limitu kilometrów, ponieważ wyliczenia odległości do przejechania często okazują się nietrafione (wystarczy objazd spowodowany wypadkiem czy remontem drogi, aby przekroczyć limit zawarty w umowie i ponieść duże koszty dodatkowe).

Wybór polis ubezpieczeniowych

Wypożyczalnie samochodów oferują auta z opłaconymi polisami obowiązkowymi w ramach odpowiedzialności cywilnej (OC). Często auta posiadają również polisy AC, NNW i Assistance). W tym przypadku, zwykle trzeba dopłacić, ale poziom bezpieczeństwa wzrasta. Osoby prywatne lub firmy planujące wynajem długoterminowy, nie powinny rezygnować z Auto Casco. W dalekich podróżach sprawdzi się także Assistance, ponieważ otrzymamy pomoc na drodze (np. holowanie do warsztatu mechanicznego, dowóz pasażerów na miejsce).

Sprawdź wyposażenie dodatkowe

Podczas porównywania ofert kilku wypożyczalni samochodów, należy zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie pojazdów. Na dłuższych odcinkach doskonale sprawdzą się systemy wspomagające jazdę, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze (np. wspomaganie kierownicy, system ABS czy ESP).

Gdy wyjeżdżamy na rodzinne wakacje lub ferie, warto zadbać, aby wypożyczone auto, posiadało poduszki powietrzne i pojemny bagażnik. Jazdę urozmaici radio z odtwarzaczem CD. Latem przydatna będzie klimatyzacja.

Wynajem samochodów często pozwala zamówić wyposażenie dodatkowe. Wypożyczalnie oferują np. foteliki dziecięce, nawigację GPS, dachowe boxery do przewozu nart. Konfiguracja dodatkowych elementów pozwoli na bezpieczną i komfortową podróż.

Podsumowanie

Powinniśmy dokładnie sprawdzić, co w ramach podstawowej opłaty oferuje wypożyczalnia samochodów. Pierwszym krokiem jest dobór auta dopasowanego do naszych potrzeb i sprawdzenie jego stanu technicznego (rocznik, przebieg na liczniku, przeglądy). Przed podpisaniem umowy, najlepiej jest porównać oferty pod kątem limitu kilometrów, polis ubezpieczeniowych oraz dodatkowego wyposażenia pojazdów.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.