Krótkoterminowy wynajem aut to idealna propozycja dla osób, które chwilowo nie dysponują własnym środkiem transportu. Wypożyczenie samochodu na przykładowy tydzień nie wiąże się z dużymi kosztami, a jednocześnie zapewnia wygodę użytkowania sprawdzonego pojazdu o dowolnych parametrach. To jedna z wielu zalet – a jakie są wady?

Wady wynajmu aut na krótki okres

Poprzez krótkoterminowy wynajem aut rozumie się zazwyczaj okres nieprzekraczający 21 lub 30 dni (w zależności od polityki danej auto wypożyczalni). Ze względu na doraźny charakter usługi, klienci nie mogą tutaj liczyć na specjalne zniżki lub darmowe opcje wyposażenia, chyba że ich wypożyczalnia prowadzi program lojalnościowy, honorujący regularne transakcje bonifikatami. Przy wynajmie krótkookresowym będziemy mieć więc najczęściej do czynienia z cenami podstawowymi, o tendencjach malejących wraz z upływem czasu. Nie możemy jednak liczyć na różnicę w cenie przekraczającą 10 – 20% pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem wynajmu auta.

Drugim minusem krótkoterminowego wynajmu samochodów jest występująca na ogół konieczność uiszczania dopłaty z tytułu nielimitowanego dziennego dystansu kilometrów. Jako że na wynajem krótkoterminowy często decydują się osoby zainteresowane pokonywaniem dłuższych tras (np. wyjazd służbowy lub weekendowy), do kosztów przedsięwzięcia będą one musiały doliczyć kilka procent ceny bazowej. Na zniesienie w/w dopłaty można mieć nadzieję dopiero w przypadku wynajmu długoterminowego, gdzie stosuje się bardziej preferencyjne warunki współpracy.

Zalety krótkoterminowego wynajmu samochodów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, krótkoterminowy wynajem samochodów to doskonała opcja dla klientów, którzy z jakichś przyczyn nie dysponują chwilowo własnym pojazdem, a przysłowiowe cztery kółka są im na co dzień po prostu niezbędne.

Najczęstsze przyczyny podpisywania umów na wynajem krótkoterminowy są spowodowane:

  • awarią własnego środka transportu,
  • koniecznością zaangażowania dodatkowego pojazdu z powodu nieprzewidzianych okoliczności,
  • sprzedażą pojazdu bazowego,
  • chęcią przetestowania konkretnego modelu w warunkach codziennego użytku,
  • potrzebą dysponowania pojazdem o innej charakterystyce niż własny środek transportu – dotyczy np. dużych aut dostawczych czy aut osobowych z bogatym wyposażeniem,
  • wyjazdami wymagającymi dysponowania samochodem (m.in. turystyka).

Wynajem krótkookresowy sprawdza się więc nie tylko w sytuacjach typowych, jak kolizje czy przejazdy z lotniska do hotelu, ale również w trybie zmieniających się codziennych potrzeb.

Budżet na wynajem auta

Co więcej, wynajem samochodu w krótkim terminie zapewnia znacznie większy komfort niż podróżowanie komunikacją miejską, a jednocześnie jest nieporównanie tańszy względem wynajmu taksówek. Zresztą te ostatnie nadal pozostają mocno niedoskonałym środkiem transportu z uwagi na tradycyjną konieczność zbyt długiego oczekiwania na ich przyjazd.

Wynajem krótko i długoterminowy aut – podsumowanie

Krótkoterminowy wynajem samochodów jest wreszcie narzędziem elastycznym, gdyż większość wypożyczalni (jak WRC Cars z Białegostoku) przewiduje możliwość wydłużenia lub skrócenia czasookresu obowiązywania umowy. Dzięki temu ich klienci nie muszą martwić się, że np. z powodu przedłużającej się naprawy własnego samochodu kolejnego dnia nie będą mieli możliwości dotarcia do pracy.

Podsumowując, wynajem krótkoterminowy cechuje znacznie więcej zalet niż wad. O jego użyteczności może świadczyć choćby rosnąca z każdym miesiącem liczba wypożyczalni samochodowych, które rozpoczynają swoją działalność właśnie od dzierżawy krótkookresowej, by rozwijać następnie opcje wynajmu długoterminowego oraz usług pokrewnych.

Dziękując za uwagę, już teraz zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, w którym poruszymy kwestię biznesowego podejścia do wynajmu lawet.

Podobne artykuły
Napisz do nas

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się.

Tekst nieczytelny? Zmień go.